Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) Nedir?

Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) Nedir?

Koronavirüsler, hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olabilen geniş bir virüs ailesidir. İnsanlarda, birkaç koronavirüsün, soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) gibi daha şiddetli hastalıklara kadar değişen solunum yolu enfeksiyonlarına neden olduğu bilinmektedir.

Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür.Salgın başlangıçta bu bölgedeki deniz ürünleri ve hayvan pazarında bulunanlarda tespit edilmiştir. Daha sonra insandan insana bulaşarak Vuhan başta olmak üzere Hubei eyaletindeki diğer şehirlere ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin diğer eyaletlerine ve diğer dünya ülkelerine yayılmıştır. COVID-19 şu anda küresel olarak birçok ülkeyi etkileyen bir pandemi.

Belirtileri Nelerdir?

Belirtisiz olgular olabileceği bildirilmekle birlikte, bunların oranı bilinmemektedir. COVID-19’un en yaygın semptomları ateş, kuru öksürük ve yorgunluktur. Daha az yaygın olan ve bazı hastaları etkileyebilecek diğer semptomlar arasında ağrı ve sızılar, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, konjunktivit, boğaz ağrısı, ishal, tat veya koku kaybı, ciltte kızarıklık veya el-ayak parmaklarında renk değişikliği yer alır. Bu semptomlar genellikle hafiftir ve yavaş yavaş başlar.

Hastaların %15’i hastanede yatarak destek tedavisi alırken, %5’i ise yoğun bakım tedavisine ihtiyaç duyuyor.

Nasıl Bulaşır?
Hastalık esas olarak burun veya ağızdan öksürme, hapşırma veya konuşma ile ortama saçılan  küçük damlacıkların solunması ile bulaşır.

Bu damlacıklar kişinin etrafındaki masa, kapı kolu ve tırabzan gibi nesnelere ve yüzeylere düşebilir. Kişilerin solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunduktan sonra ellerini yıkamadan yüz, göz, burun veya ağıza götürmesi ile de virüs alınabilir.

Kuluçka (inkubasyon) Süresi Ne Kadardır?

COVID-19’a maruz kalma ile semptomların başladığı an arasındaki süre yaklaşık 5-6 gündür, ancak 1-14 gün arasında değişebilir.

Tanısı Nasıl Konulur?

COVID-19’un kesin tanısı moleküler testler ile gerçekleştirilir. Olası vaka tanımına uyan kişilerden alınabilecek boğaz ve burun sürüntüsü gibi örnekler üzerinde virüsün genetik materyalinin tespit edilmesi ile tanı konmaktadır. Hastanemiz (CCH) laboratuvarında ilgili testler yapılmaktadır.   

Tedavisi Var Mı?

Hastalığa neden olan virüse etkili bir tedavisi yoktur. Hastalara şikayetlerini azaltacak ve varsa bozulan organ fonksiyonlarını destekleyecek ilaçlar verilir.

Aşısı Var mı?

Hastalıktan korunmak üzere herhangi bir aşı henüz bulunmamaktadır. Çalışmalar devam etmektedir.

Nasıl Korunulur?

Aşılar henüz geliştirilme aşamasında olduğu için hastalıktan korunmanın en etkili yolu virüse maruz kalmaktan kaçınmaktır. Virüs esas olarak insandan insana yayıldığı için çok basit ancak önemli önlemler alınması hastalığı engelleme yolunda çok değerlidir.

Alınacak en önemli önlemler; maske takmak, elleri sık sık ve en az 20 saniye boyunca sabun ile yıkamak, kişiler ile aramıza 3-4 adım mesafe bırakmak, kalabalık ortamlara girmekten kaçınmak, ortak kullanılan alanlara mümkün olduğunca temas etmemek, tokalaşma, sarılma gibi eylemlerde bulunmamak ve yüzümüze dokunmaktan kaçınmak şeklindedir.

Yeni Koronavirüs Hastalığına  (COVID-19) Karşı Kurum Olarak Aldığımız Önlemler

Doktorlarımız, personelimiz ile hastalarımız ve yakınlarını Covid-19’a karşı korumak adına aldığımız önlemler;

 1. Hastanemize yapılan girişlerde ateş kontrolü temassız ateş ölçer ile yapılmakta ve hastalık tanımında yer alan belirtiler sorgulanıp kayıt altına alınmaktadır.
 2. Hastanemize tüm girişler maske ile yapılmaktadır.
 3. Hastane içerisinde sosyal mesafe kurallarına dikkat çekmek adına uygun mesafeyi belirten ibareler vezne ile danışma önlerine ve laboratuvar bekleme koridoruna yapıştırılmıştır. Sosyal mesafeye uyum personellerimizce takip edilmektedir.

Ayrıca ofis alanları, bekleme alanları ve kantin gibi alanlarda yeniden düzenleme yapılmıştır. Bununla beraber, hasta ve hasta yakınları için  bekleme alanlarındaki koltuklar 1 m aralıklı şekilde konumlandırılmış ve ortak kullanıma hitap eden gazete, dergi gibi materyaller kaldırılmıştır.

 • Hastanede genel alanlar dahil tüm alanların klima filtre temizlikleri yapılmış ve periyodik olarak pencere ve kapılar açılarak havalandırma yapılmaktadır.
 • Hastanemiz içinde genel alanlar da dâhil olmak üzere uygun alanlara alkol bazlı el antiseptiği yerleştirilmiştir.
 • Hastanemize tüm giriş ve çıkışlar için tek kapı kullanılmaktadır.
 • Kafeteryamızda kullanılan tüm malzemeler kullan/ at şeklinde kullanılmaktadır. 
 • Hastane içindeki alanların temizlik/ dezenfeksiyonlarına ek olarak bu dönemde ortak kullanılan alanlar (koltuklar, masalar, deskler, kapı kolları, WC’ler, asansörler, tutamaklar vb.) sık sık dezenfekte edilmektedir.  Tüm yüzeyler  pompa ile de dezenfekte edilmektedir.
 • Yataklı Servisimizde yatan hastalarımızın refakatçileri 1 kişi ile sınırlandırıldı. Ziyaretçi ise kabul edilememektedir.
 •  Polikliniğimize başvuran hastalarımızın yanında gerekli olması halinde 1 refakatçi kabul edilmektedir.

KORONAVİRÜSTEN KORUNMAK ELİMİZDE!

TEDBİRİNİ AL, HEM KENDİNİ HEM DE SEVDİKLERİNİ KORU!

Hakkımızda

Cyprus Central Hospital; 1995 yılından itibaren hizmet vermekte olup şu anda 48 uzman doktor ile hızla büyüyen kuruluş olma yolunda devam etmektedir. Kuruluşumuzdan bu güne kadar 220 binden fazla hastamıza hizmet sunmuş bulunuyoruz.

İletişim

 • Eşref Bitlis Caddesi Gazimağusa KKTC, TURKEY via mersin10
 • +90 (392) 366 5085
  +90 (392) 366 2316 (FAX)
 • info@magusatipmerkezi.com

Copyright © 2019 - Cyprus Central Hospital