Yaşa Meydan Okuyan Enerji Seviyeleri

Dünyada günümüzün gençliğe takıntılı kültürümüzün neye inandığına bakılmaksızın, yaşlanmak otomatik olarak daha az canlılık veya daha düşük enerji seviyeleri anlamına gelmez.

Bununla birlikte, yaşlandıkça size destek verecek birkaç temel ilke var. İşte daha fazla enerji elde etmenin yolları.

İşlenmemiş Gıdalar* Tüketin.

* mümkün olduğunca az işlenmiş veya rafine edilmiş ve katkı maddeleri veya diğer yapay maddelerden arınmış yiyecekler.

Taze, bütün, işlenmemiş gıdalar vitamin, mineral ve antioksidanlarla enerji seviyelerini yeniler. Johns Hopkins gerontolojist Alicia Arbaje, M.D., M.P.H. “Paketlenmiş, işlenmiş gıdalar sizi halsiz ve ağır hissettiriyor” diyor. Hayvansal ürünleri (özellikle kırmızı etleri) ölçülü bir şekilde yiyin; sindirimi uzun sürer, bu da enerjinizi azaltır.

D Vitaminizi Kontrol Edin.

Enerji seviyeleri ve ruh hali için hayati önem taşıyan D vitamini en iyi şekilde güneş ışığına maruz kalındığında alınır. Ultra viole ışınları cilde çarptığında, D vitaminine dönüşürler. Fakat yaşlandıkça, insan cildi güneş (ultra viole) ışınlarını D vitaminine dönüştürme işleminde daha az etkili olmaya başlar.

Johns Hopkins gerontolojist Doktor Arbaje, “Genellikle takviye haplarını önermiyorum, ancak D vitamini takviyesi genellikle akıllıca ve gerekebilen bir fikir” diyor. “Eğer D vitamini eksiğiniz olup olmadığınızı öğrenmek istiyorsanız, öğrenmek için doktorunuzdan test yapmasını isteyebilirsiniz.”

B12 Vitamini ile Canlı Hissedin.

Enerji seviyeleri için anahtar olan bir diğer vitamin ise B12’dir. Doğal olarak hayvansal ürünlerde bulunur (unutmayın: kararında tüketim). Birçok hayvansal olmayan süt de (soya ve badem gibi) B12 ile de zenginlestirilmiştir.

Daha çok Hareket.

Günde birkaç kez birkaç dakikalık bir hareket bile enerji seviyelerinde düşüşü önleyebilir. Mümkünse sabah güneşinde yürüyüşe çıkın.

Sabah güneş alarak yaptığınız spor veya yürüyüş, gün boyunca enerjik  olmanızı sağlarken ve erken almış olduğunuz güneş dozu sirkadiyen ritminizi (günlük 24 saatlik kalp ritminizi) düzenlemeye yardımcı olur, bu da geceleri daha iyi uyumanıza yardımcı olacaktır.

İlaçlarınızı Gözden Geçirin.

Yüksek tansiyon ilaçları, antidepresanlar ve antihistaminikler dahil olmak üzere birçok ilacın enerji seviyelerini azaltabilen yan etkileri vardır.

“Her üç ila altı ayda bir, doktorunuzla birlikte tüm ilaçlarınızı gözden geçirin ve şunu sorun: Hala bu ilaca ihtiyacım var mı? Dozu düşürebilir miyim? Alternatifler var mı? ”Diyor Doktor Arbaje.

Hakkımızda

Cyprus Central Hospital; 1995 yılından itibaren hizmet vermekte olup şu anda 48 uzman doktor ile hızla büyüyen kuruluş olma yolunda devam etmektedir. Kuruluşumuzdan bu güne kadar 220 binden fazla hastamıza hizmet sunmuş bulunuyoruz.

İletişim

  • Eşref Bitlis Caddesi Gazimağusa KKTC, TURKEY via mersin10
  • +90 (392) 366 5085
    +90 (392) 366 2316 (FAX)
  • info@magusatipmerkezi.com

Copyright © 2019 - Cyprus Central Hospital