+ 90 (392) 366 50 85
info@cypruscentralhospital.com
Title Image

USG

Yüksek frekanslı ses dalgaları yardımı ile vücudun görüntülenmesi işlemidir. Diğer birçok görüntüleme yönteminden farklı olarak ultrasonografide radyasyon olarak ifade edilen X ışınları kullanılmaz. Bu nedenle zararsız bir görüntüleme yöntemi olarak değerlendirilir. Hastanemizde bu alanda son teknoloji takip edilmektedir. (GE Logiq E9 XDclear 2.0) 

Custom icon
Nasıl Hazırlanılır?

Hastaların ultrasound işlemi öncesinde izlemesi gereken bazı adımlar vardır. Radyoloji sekreterimiz tarafından çekim yapılacak bölgeye göre farklı bilgiler verilebilmektedir (Aç ya da idrara sıkışık olarak gelinmesi gibi). Sekreterimizin verdiği bilgiler ışığında çekime gelen hastalar süreci sorunsuz ve kısa sürede tamamlarlar.

Custom icon
Ultrasound Nasıl Yapılır?

Çekim sırasında çekim yapılacak bölgeye şeffaf ve yarı akışkan bir jel sürülür. Bu jelin sürülme amacı görüntünün daha net bir şekilde elde edilmesini sağlamaktır. Daha sonra çekim gerçekleştirilir ve sonuçlar doktor tarafından aynı gün raporlanır.

Custom icon
Ultrasound Hangi Alanlarda Kullanılır?

Ultrasound, vücut içerisinde gözle görülemeyen ve endoskopi yöntemiyle erişilemeyen kısımların görüntülenerek bu bölgelere ilişkin hastalıkların teşhis edilmesi, değişim ve gelişimlerin gözlenmesi için geliştirilmiştir.

Kullanım alanları: