Kolposkopi

KolposkopiKolposkopi rahim ağzı, vagen veya vulvanın yakından muayenesini sağlar. Kolposkop denilen ışıklı alet rahim ağzının görüntüsünü büyütür, böylece daha iyi muayenesini ve görülebilmesini sağlar.

Kolposkopinin başlangıcında muayene olduğunuz gibi kadın-doğum masasına sırt üstü yatacaksınız. Muayene sırasında uygulanan alet vageninize yerleştirilerek rahim ağzınızın rahat görülmesi sağlanacak. Tuzlu su ile rahim ağzı ve vagendeki akıntılar giderildikten sonra, rahim ağzına uygulanan özel solüsyonlar gerekli olduğu taktirde biyopsi alınması gereken yerleri işaret eder. Alınan parça konunun uzmanı (patolog) tarafından incelenir.bBu işlem genellikle 20-30 dakika sürer.

Niçin Kolposkopi Yapılır?

Smear sonucunda ortaya konulan anormal hücresel değişikleri değerlendirmek üzere rahim ağzının yakından incelenmesi ve gerekirse doku tanısı konulabilmesi için biyopsi alınması için yapılır.

Kolposkopi Niçin Önemlidir?

Bu tetkik sayesinde rahim ağzının kanserleri çok erken evrede yakalanabilir.

Bu İşlem Ağrılı Mıdır?

Eğer doktorunuz biyopsi örneği alırsa, doku alınması sırasında hafif kramp ve ağrı hissedebilirsiniz. Bu işlem sırasında kendinizi mümkün olduğunca kasmamanız, yavaş ve derin nefes alıp vermeniz yardımcı olabilir. Bazı hastalarda sedoanaljezi denilen hafif uyuşturma yapılabilir.

Kolposkopiye Nasıl Hazırlanmalıyım?

İşlem öncesi idrar torbanızı ve barsaklarınızı boşaltırsanız daha rahat olabilirsiniz. Randevunuzdan 24 saat öncesinde vajinal ilaçlar veya tampon uygulamayınız, cinsel ilişkide bulunmayınız.

Bu İşlem Çocuk Sahibi Olmamı Etkiler Mi?

Hayır. Eğer doktorunuz doku örneği alırsa, bu doku örneği çok küçük olacaktır ve çocuk sahibi olmanızı engellemez. Fakat gebeyseniz veya olma ihtimaliniz varsa bu durumunuzu doktorunuza bildiriniz. Bu bilgi doktorunuzun size yaklaşımını değiştirecektir.

Kolposkopiden Sonra Kanama Olur Mu?

Kolposkopi sonrası koyu renkli vajinal akıntınız olabilir ve birkaç hafta devam edebilir.

İşlem Sonrası Tampon Kullanabilir Miyim?

Hayır. İşlem sonrası doktorunuz bildirene kadar tampon kullanmayınız veya vajene hiçbir şey koymayınız. Cinsel ilişkide bulunmayınız.

Doktorumu Ne Zaman Aramalıyım?

Kolposkopi sonrası aşağıdaki problemlerden herhangi biri ile karşılaşırsanız hemen doktorunuzu arayınız:

  • Aşırı vajinal kanama

  • Alt karın ağrısı

  • Ateş, titreme veya kötü kokulu vajinal akıntı