Gastroskopi

GastroskopiGastroskopi (Özofagogastroduedenskopi):

Ucunda çok küçük bir HD kamerası olan esnek bir aletle yapılır. Ağız yoluyla yemek borusu, mide ve on iki parmak barsağı incelenir.

Gastroskopi işlemine hazırlık çok kolaydır. Sadece 6 saat açlık yeterli olmakla birlikte, Aspirin veya benzer bir kan sulandırıcı kullanılıyorsa en az 3 gün önce kesilmesi gerekmektedir.

İşlem öncesi koldan açılan ince bir damar yoluyla kişiye anestezi uzmanı tarafından derin sedasyon (derin uyku) uygulanır. Bu sayede kişi yapılan işlemi hiç hissetmez. İşlem yaklaşık 15 dakika sürer. Anesteziden 30 dakika sonra genel olarak her şey normale döner ve kişi kendisini iyi hisseder. Ancak anestezi almasından ötürü hastalara 2-3 saat dikkat gerektiren bir iş yapılmaması önerilmektedir.

Gastroskopi ile mideden, yemek borusundan, on iki parmak barsağından biyopsi alınabilir, kanamaya müdahale edilebilir veya tıkanıklık varsa girişimle düzeltilebilir.

Ülkemizde gastroskopi mide ağrısı, şişkinlik veya kanama şikayetleri nedeniyle yapılmaktadır. Kanser taraması amacıyla kullanılmamaktadır. Ancak ailesinde mide kanseri hikayesi olan kişilerin mutlaka her yıl gastroskopi yaptırmaları önerilmektedir.