Genel Cerrahi

genel cerrahiCyprus Central Hospital (Mağusa Tıp Merkezi Hastanesi) Genel Cerrahi Bölümünde biri tam gün olmak üzere iki genel cerrah çalışmaktadır. Ayrıca hastanemiz dışardan gelen genel cerrahların da ameliyathanelerini kullanılmasına olanak sağlar. Genel Cerrahi bölümü ameliyat öncesi hasta hazırlığı, yeni teknolojilerle donanımlı 3 aktif ameliyathane ortamı ve ameliyat sonrası hasta takip servisi ile bilimsel, güvenli, kaliteli ve sürekli hizmet vermektedir. Hasta güvenliğini ön planda tutan bir anlayışla, uzman anestezi doktorları ve teknikerleri ile güvenli ameliyat ortamı yaratılmıştır. Ameliyathanelerimizde yeni versiyon HD laparoskopik kamera sistemleri, hızlı ve güçlü bipolar damar mühürleme ve kesme sistemi olan Ligature, Laser sistemleri, C-Kollu röntgen cihazı bulunmaktadır. Hastanemizde iyi yetişmiş ameliyathane hemşire ve teknikerleri ameliyat sırasında cerrahlara gerekli yardımı yapabilecek tecrübe ve kapasitededirler.

Genel Cerrahi bölümü olarak endoskopik (Gastroskopi, Kolonoskopi) tanı ve tedavileri, Laparoskopik ve açık ameliyatların bir çoğunu gerçekleştirmekteyiz. Hastanemizde mide, kalın barsak, tiroid ve meme kanserleri dahil olmak üzere her türlü laparoskopik ve açık kanser ameliyatları, anal bölgenin fistül, fissür, abse, pilonidal sinüs ameliyatları, klasik teknik yanında Laser ile hemoroid ameliyatları yapılmaktadır. Bunların yanında karın ön duvarı fıtık ameliyatları hasta endikasyon ve tercihine göre lokal anestezi de dahil olmak üzere greftli açık veya laparoskopik yöntemlerle yapılmaktadır. Safra kesesi hastalıklarının nerede ise hepsi laparoskopik yöntemle gerçekleşmekte, safra yollarına ait hastalıkların ERCP’ile teşhis ve tedavisin uygulanabilmektedir. Mide fıtıklarında, karaciğer kist hidatiklerinde ve apandisitlerde laparoskopik ameliyatlar yapılmaktadır. Morbid obezite hastalıklarında tüp mide ameliyatı yanı sıra, endoskopik olarak intragastrik ayarlanabilir mide balonu yerleştirilmektedir. Ayrıca varis ve arterivenöz şant ameliyatlarında hastanemizde uygulanmaktadır.

Genel Cerrah kadromuzun tümü sürekli olarak kendilerini yenileyen bir anlayış ile kongre ve kurslara katılmakta, bilimsel olarak tüm yeni gelişmeleri takip etmeye çalışmaktadırlar.

Ameliyat öncesi hasta hazırlama ve değerlendirme amacı ile hastanemiz diğer branşlarla kolaylıkla işbirliği yapmaktadır. Gerek anestezi doktoru, gerekse dahiliye doktorları hastayı ameliyat öncesi değerlendirmektedir. İhtiyaç anında hastanemizde kardiyoloji uzmanı, endokrinoloji ve göğüs hastalıklar uzmanları ameliyat öncesi hastaları değerlendirmekte ve ameliyat için en uygun şartlar oluşturulmaktadır. Gelişmiş laboratuvar ve radyoloji merkezimiz ameliyat öncesi tanı koyma, sonrası hastayı takip etme açısından büyük kolaylıklar sağlamaktadır.