Stres Yönetimi: Her Yaşta Önemli

Emeklilik, hayatınızdaki nihayet çalar saati atabileceğiniz ve kendi zamanlamanızı belirleyebileceğiniz zamandır. Bu yeni özgürlük pastoral gelebilir, ancak emekliliğe giren milyonlarca yetişkin için, dikkatli olunmazsa stres için bir reçete de olabilir.

Bugünün emeklileri eşi görülmemiş zorluklarla karşı karşıya: ekonomideki dalgalanmalar nedeniyle azalan emeklilik tasarrufları, sağlık hizmeti maliyetlerini artması ve yüksek boşanma oranları bunlardan sadece bazıları. Peki bu huzurlu yılların tadını çıkarabileceğinizden emin olmanıza ne yardımcı olabilir?

Johns Hopkins Doktoru Michelle Carlstrom “Emeklilik hayatınız için bütünsel bir plan belirleme” diyor. Doktor Carlstrom, “İnsanlar emekliliğin sadece finansal bir karar olduğunu düşünüyor” diyor. “Ancak bu tek başına mutluluğu belirleyemiyor. Finansal olarak güvende hissediyor olsanız bile, dikkate alınması gereken başka konular var. ” İşte Carlstrom’un daha az stresli bir emeklilik için önerdiği tavsiyeler;

Amacı olan Aktiviteler Planlayın

İşiniz şu anda sosyal etkileşimlerinizi ve amaç duygunuzu ne kadar dikte ediyor? Çocuklarının belli bir yaştan sonra evi terk ettiği aileler (üniversite, iş veya aile kurmak gibi amaçlar için), işyerleri sosyalleştikleri, sohbetleri teşvik ettikleri ve başarı hissi duydukları yerler haline geliyor. “İşinizin stresini geride bırakmaktan ne kadar keyif alacağınıza odaklanmak kolaydır. Ancak, ayrıldığınızda bırakılabilecek muhtemel sosyal veya manevi boşluğu da düşünmeniz gerekiyor, ”diyor Doktor Carlstrom.

Başka bir deyişle, iş yerinizden edindiğiniz stimülasyonun ve tatmin ediciliğin yerine geçecek yeni faaliyetleri planlamalısınız. Bunlar arasında yemek pişirme, okuma veya bahçecilik gibi ilgi alanlarına odaklanan sosyal kulüpler veya gönüllü olarak çalışabileceğiniz ya da yeni şeyler öğreneceğiniz ders/okullar yer alabilir.

Çalışmaya Devam Etmeyi Düşünün

Bir AARP araştırmasına göre, emekli kişilerin yaklaşık yüzde 25’i gönüllü, yarı zamanlı bir çalışan veya yeni bir küçük işletme sahibi olarak çalışmaya devam etmeyi planlıyor. Doktor Carlstrom, “Beyzbol stadyumunda yardımcı olmaya karar veren birini tanıyorum, böylece tüm oyunların tadını çıkarabiliyor” diyor. Ne yapıyor olursanız olun, bunu çözmek için emekli olana kadar beklemeyin.

Emeklilik tarihinizden en az beş yıl sonrası için ne yapacağınızın kabaca bir planınızı yapmanız tavsiye ediliyor. Emekli olmadan önce bu tarz bir araştırma ve planlama yapmanız gelecekte emekli olduğunuzda daha rahat ve stressli olmanızı sağlayacak, fırsatları kaçırmanızın önüne geçecektir.

Gerçeklerin Farkında Olun

Doktor Carlstrom, “Başa çıkmakta olduğunuz sorunların gerçek olup olmadığını veya hayal görüp öngörülüp görmediğini kendinize sorun” diyor. Örneğin, maddi sıkıntılarınız olduğu için strese mi maruz kalıyorsunuz, gelecekte çıkabilecek harcamaların beklentisi mi sizi stress altında bırakıyor? Vücudumuz farkı anlayamaz, bu yüzden farklı konulara, aynı miktarda stresle tepki veririz. Bu yüzden, gerçek veya hayal edilmiş bir stres yaşayıp yaşamadığınızı keşfetmek için zaman harcayın ve sonuçta durum üzerinde bir kontrol duygusu oluşturarak stresi azaltan bir stres yönetimi planı geliştirin.

Stres yönetimi tarzınızı ayarlayın

Stresli olduğunuzda nasıl tepki verirsiniz? Koşuya mı çıkıyorsunuz? Bir şeyler içmek istiyorsunuz? En yakın arkadaşınızı mı arıyorsunuz? Abur cubur tarzı yiyeceklere mi yöneliyorsunuz? Herkesin kendine göre sağlıklı ve/veya sağlıksız stres giderici veya rahatlatıcı yöntemleri vardır. Bunları anlayıp keşfettikten sonra, egzersiz, meditasyon, dua ve sosyal yollarla destek almak gibi daha sağlıklı seçeneklere odaklanmanız sizin için ilk adım olmalıdır. Doktor Carlstrom, “Emeklilik, stresle nasıl başa çıkacağınızı incelemeyi gerçekten taahhüt etmek için yeni bir şans olabilir” diyor.

Hakkımızda

Cyprus Central Hospital; 1995 yılından itibaren hizmet vermekte olup şu anda 48 uzman doktor ile hızla büyüyen kuruluş olma yolunda devam etmektedir. Kuruluşumuzdan bu güne kadar 220 binden fazla hastamıza hizmet sunmuş bulunuyoruz.

İletişim

  • Eşref Bitlis Caddesi Gazimağusa KKTC, TURKEY via mersin10
  • +90 (392) 366 5085
    +90 (392) 366 2316 (FAX)
  • info@cypruscentralhospital.com

Copyright © 2019 - Cyprus Central Hospital