+ 90 (392) 366 50 85
info@cypruscentralhospital.com
Title Image

Renkli Doppler

Yüksek frekanslı ses dalgalarının kan damarları içerisinde bulunan kan hücrelerine çarparak geri yansımasıdır. Radyasyon içermeden, hamilelik dışında da bazı hastalıkların takibi için tercih edilebilen renkli doppler ultrasound damarlardaki kanın akış yönüne ve hızına dair güvenilir sonuçlar elde etmeye yardımcı olmaktadır. Bebeğin göbek kordonunda yer alan umblikal damarların incelenmesi için yapılmaktadır. Bununla birlikte kalp, rahim ve beyin damarları da renkli doppler ultrasound sayesinde incelenebilmektedir. Bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır ve gebeliğin her evresinde istenen bir ultrasound yöntemi değildir. Uygulama, kanın akış yönü ve damarlar aracılığıyla gerçekleştiği için damarların henüz istenen belirginliğe ulaşmadığı gebeliğin ilk dönemlerinde yapılmamaktadır.

 

Renkli Doppler Ultrason Nasıl Yapılır?

Doppler ultrasound çekimi için özel bir hazırlık süreci bulunmamaktadır. Hasta muayene masasına uzanır, doktor tarafından sürünen jel ve prob yardımıyla çekim başlar. Bu sırada ekran üzerinde kırmızı ve mavi renkler belirir. Renkler, damarlardaki kanın hızını ve akış yönünü göstermektedir. Bu nedenle özellikle renkli doppler ultrasound nedir sorusunun yanıtı için tanısal evrede önemli bir araç yanıtını vermek mümkündür.

 
Renkli Doppler Ultrasonunun Kullanım Alanları:
Renkli Doppler Ultrason Gebelikte Neden Yapılır?

Gebelik sürecinde renkli doppler incelemesinin yapılmasının temel nedeni fetüste gelişme geriliği ve olası bir anomali durumunun erken süreçte tespitinin sağlanmasıdır. Hamilelikte renkli doppler ultrason tercihinin başlıca nedenleri;

Renkli Doppler Kaçıncı Haftada Yapılır?

Bebek bekleyen pek çok ailede olduğu renkli doppler ultrasound nedir sorusunun yanıtını arayan, bebeğinin net görüntülerini elde etmek isteyen ailelerde de ultrasound oldukça önemli bir incelemedir.

 

Renkli doppler incelemesi;