Prostat Kanseri Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Prostat Nedir?

Prostat sadece erkeklerde bulunan bir dış salgı bezidir. Mesane boynunda ve idrar yollarının tam merkezinde bulunmasına rağmen aslında fonksiyonel olarak idrar yolları ile ilgili bir organ değildir. Prostat üreme organıdır ve ürettiği salgı ile sperm sıvısının bir bölümünü oluşturur.

Prostat hangi hastalıklarla karşımıza çıkar?

Prostat bezinin sık görülen hastalıkları enfeksiyonlar, iyi huylu büyümeler ve kötü huylu büyümeler (prostat kanseri) olarak karşımıza çıkmaktadır. Prostatit adı verilen enfeksiyonlar daha çokk orta yaşlarda, iyi ve kötü huylu büyümeleride ileri yaşlarda daha sıktır.

Prostat kanserinin belirtileri nelerdir?

Prostat kanserinin hastalığın erken döneminde genellikle herhangi bir belirtisi yoktur. Hastalığın ileri dönemlerinde ağrılı idrar, idrar yapma zorluğu, idrarda kanama gibi belirtiler verebilir. Daha ileri evrelerde kanserin sıçrama yaptığı organa göre belirtiler ortaya çıkar. En sık görülen ilerlemiş protat kanseri belirtileri yaygın kemik ağrılarıdır. Erken dönemde belirti vermediği için prostat kanserinin erken teşhisi ancak düzenli check-up ile mmükündür.

Prostat

İyi huylu prostat büyümesi ileride kansere dönüşebilir mi?

İyi huylu büyüme ve prostat kanseri tamamen farklı hastalıklardır ve birbirlerine dönüşmezler. Her ikisine de aynı yaş grubunda sık rastlandığı için genellikle birlikte bulunurlar.

Prostat Hakkında BilinmeyenlerProstat kanseri öldürebilir mi?

Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanserdir. Kansere bağlı ölümlerde prostat kanseri akciğer kanserinden sonra ikinci sırada gelmektedir. Prostat kanseine bağlı ölümlerde hastalığın geç teşhis edilmesinin rolü büyüktür. Erken teşhis edilen prostat kanserlerinde tedavi şansı çok yüksektir.

Prostat Hakkında BilinmeyenlerProstat kanserinde erken teşhis için ne yapılmalıdır?

Prostat kanserinde erken teşhis için mutlaka yılda bir kez kontrolden geçmek gereklidir. Bu kontrolde kan tetkiki (PSA ölçümü) ve ürolojik muayene yapılır. Kontrollerin 50 yaşından itibaren yılda bir kez yapılması önerilmektedir. Akrabaları arasında prostat kanseri teşhis edilen bireylerde bu kontrollere başlanması gereken yaş 40’dır.

Prostat Hakkında BilinmeyenlerPSA nedir?

Psa prostat tarafından üretilen bir proteindir. PSA kan tahlili ile ölçülebilir. Psa değerinin yükselmesi prostat kanseri ihtimalini akla getirir. Bununla birlikte PSA prostatın enfeksiyonlarında ve iyi huylu büyümelerinde de yükselebilir. Prostat kanserlerinini erken teşhisinde PSA çok yararlı bir testtir. Bir prostat kanserini klinik bulgu vermeden 6 veya 7 yıl öncesinde Psa ile teşhis etmek mümkün olmaktadır.

Prostat Hakkında BilinmeyenlerProstat kanseri taramalarında tek başına Psa testi yaptırmak yeterli midir?

Taramalarda tek başına PSA ölçümü yeterli değildir. PSA yanında mutlaka ürolojik muayene de yapılmalıdır. Araştırmalar prostat kanseri vakalarının %25’inde PSA yükselmesi olmadığını göstermektedir. Ayrıca prostatın bazı hızlı seyirli kanserlerinde (indiferansiye veya küçük hücreli prostat kanseri) PSA yükselmesi olmayabilir. Bu nedenle ürolojik muayene de mutlaka yapılmalıdır.

Prostat Hakkında BilinmeyenlerProstat iğne biopsisi nedir?

Prostat biopsisi kanser şüphesi olan hastalarda teşhisi kesinleştirmek için elimizdeki tek yöntemdir. Transrektal ultrasonografi eşliğinde yapılan yaklaşık olarak 5 ila 10 dakika süren tamamen ağrısız bir işlemdir. Hastanede yatmayı gerektirmez. Biyopsi sonrasında hastalar normal günlük hayatlarına dönebilirler.

Prostat Hakkında BilinmeyenlerProstat kanseri tedavi edilebilir mi?

Prostat kanseri kesinlikle tedavi edilebilir bir hastalıktır. Bunun için erken teşhis çok önemlidir. Kanserin prostat bezinin sınırlarının dışına sıçradığı durumlarda kesin tedavi mümkün olmayabilir. İlerlemiş prostat kanserlerinde de tedavi için birçok etkili tedavi seçeneği bulunmakla birlikte bu tedaviler hastanın ömrünü uzatma ve yaşam kalitesini artırmaya yöneliktir.

ProstatProstat kanserinde tedavi seçenekleri nelerdir?

Prostat kanserlerinin bir bölümünde tedavi gerekli olmayabilir. Bu hastalarda hastayı yakından takip etmek ve gerektiği zaman tedaviye başlamak mümkündür. Kısaca watchful waiting (bekle gör) ve active surveillance ( aktif izlem) diye adlandırılan bu yöntemlerin hasta için uygun olup olmadığına hastanın doktoru karar vermelidir. Erken dönemde teşhi skonulan prostat kanserlerinde hastalıktan tamamen kurtulmak mmükündür. Tedavi seçenekleri arasında Cerrahi tedavi, Radyoterapi, Brakiterapi, Cryoterapi, ve yeni geliştirilen daha birçok tedavi seçeneği bulunmaktadır. İlerlemiş ve geç teşhis edilen prostat kanserlerinde kesin tedavi mümkün olmamakla birlikte hormonal tedavi ve kemoterapi gibi etkili tedavi seçenekleri vardır.

Prostat lanserinden nasıl konurabiliriz?

Prostat kanserinden konurmak için alınabilecek en etkili önlem erken teşhistir. Erken teşhis için de düzenli yıllık kontrollerin yapılması çok önemlidir. Prostat kanserinin aşırı hayvansal protein ve hayvansal yağ tüketimi ile ilişkili olduğu kanıtlanmıştır. Daha fazla meyve ve sebze tüketilmesi, hayvansal yağ tüketiminin azaltılması hastalıktan korunmak için yararlı bir önlem olabilir. Özellikle pişmiş domateste bulunan Likopen maddesinin ve yeşil çayın yararlı olabileceğine dair yayınlar bulunmaktadır. Prostat kanserinden korunmak için tavsiye edilen ve piyasada satılan birçok vitamin, mineral, antioksidan ve bitkisel ürün bulunmaktadır. Son zamanlarda yapılan geniş ölçekli araştırmalarda bunların bazılarının prostat kanserinden korumadıkları aksine kanser riskini artırdığı belirlenmiştir. Bu nedenle hekime danışmadan hiçbir doğal veya yapay ürünün kullanılmaması gerekmektedir.

Yazar: Op. Dr. İsmet Başar

Hakkımızda

Cyprus Central Hospital; 1995 yılından itibaren hizmet vermekte olup şu anda 48 uzman doktor ile hızla büyüyen kuruluş olma yolunda devam etmektedir. Kuruluşumuzdan bu güne kadar 220 binden fazla hastamıza hizmet sunmuş bulunuyoruz.

İletişim

  • Eşref Bitlis Caddesi Gazimağusa KKTC, TURKEY via mersin10
  • +90 (392) 366 5085
    +90 (392) 366 2316 (FAX)
  • info@magusatipmerkezi.com

Copyright © 2019 - Cyprus Central Hospital