Hiç Bir Zaman Çok Geç Değil: Her Yaşa uygun 5 Sağlıklı Adım

Sağlıklı bir yaşam tarzı değişikliği yapmaya karar verip ,çabucak pes ettiniz mi? Kendinize yeni alışkanlıklar edinmenin çok geç olduğunu mu söylediniz? Johns Hopkins Hastanesi beyin cerrahisi bölümünün direktörü Argye Hillis, “Yaşınızın sizi durdurmasına izin vermeme zamanı geldi, çünkü 18 yaşındaki bir beyin ile 100 yaşındaki bir beyin arasında büyük bir fark yok” diyor.

Bunu yazıyı, yeni ve sağlıklı alışkanlıklar edinmek için hiç bir zaman çok yaşlanmadığınızı gösteren bir ilham kaynağı olarak alın. Yedi yıl boyunca Johns Hopkins Liderliğindeki Çok Etnik Ateroskleroz Çalışmasında, 44 ila 84 yaşları arasındaki 6.000’den fazla kişiyi takip edilen bir araştırma yapıldı. Sigarayı bırakmak gibi veya Kıbrısımızda çok rahatlıkla yapılabilecek olan Akdeniz diyeti tarzı bir beslenme şekli uygulamak, düzenli egzersiz yapmak ve sağlıklı kilonuzu korumak, ölüm risklerini yüzde 80 azalttığı saptanmıştır. Aşağıdaki değişiklikler sizi yalnızca sağlıklı tutmakla kalmaz, yaşlanma sürecinizi de hem içten hem de dıştan yavaşlatmaya yardımcı olacaktır.

Daha fazla Aktif Hareket Edin.

Egzersiz yapmak, kalp hastalığı, tip 2 diyabet, yüksek tansiyon ve bazı kanserler riskini azaltır ve bu güçlü etki uzmanların “morbiditenin sıkıştırılması” olarak adlandırdığı bir şeye yol açar. Esas olarka bunun anlamı, son beş veya 10 yıl boyunca kronik hastalıklarla mücadele eden birisine kıyasla daha uzun süre sağlıklı kalmanız anlamına gelir.

Doktor Hillis, “Egzersiz, demans ve diğer bilişsel değişikliklerin önlenmesine yardımcı olmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri” diyor. Doktorunuz tarafından onaylandıktan sonra, haftanın çoğu günü en az 30 dakika fiziksel aktivite yapmayı hedefleyin.

Beslenmenizi İyileştirin.

Kilo vermenize yardımcı olacak her türlü plan var, ancak konu sadece kilo vermekten ibaret değil. Doktor Hillis, diğer sağlık risklerini en aza indirmenin yanı sıra demanstan kaçınmayı ümit edenlere Kıbrısımızda yapılması çok kolay olan Akdeniz tarzı bir diyet öneriyor. Ağırlıklı olarak meyve, sebze, kepekli veya tam tahıllar, zeytinyağı ve balık bakımından yüksek ve makul oranda et ve olabildiğince düşük oranda şeker ve işlenmiş yiyecekler tüketmek hücrelerinizin daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

Kaliteli Gece Uykusu.

Uyku eksikliği hafızanızı, duygularınızı, kilonuzu ve hatta görünümünüzü etkiler. Yaşlandıkça, uykuya dalmak ve uykuda kalmak zorlaşır, ancak yine de aynı miktarda uyku saatine ihtiyacınız vardır.

Amerika Birleşik Devletler’indeki Ulusal Uyku Vakfı’na göre, uyku problemlerinin çoğu (horlama, ilaç yan etkileri ve asit reflü, depresyon ve prostat sorunları gibi) altta yatan tıbbi durumların bir sonucu olma olasılığı yüksektir. Bu sorunların doktorunuzla ele alınması iyi bir başlangıçtır. Sakinleştirici bir alan yaratarak, uyku için yeterince zaman ayırarak ve rahatlama teknikleri uygulayarak daha doyurucu bir uykunun keyfini çıkarabilirsiniz.

Sigarayı Bırakın.

Sigarayı bırakmanızın üstünden 24 saat gibi kısa bir süre geçtikten sonra, kalp krizi riskinizde bir azalma söz konusudur. Sigara kullanımını bırakmanın uzun vadeli faydalara gelince, Johns Hopkins araştırmacıları, diğer merkezlerden bilim adamları ile birlikte çalışırken, orta yaşlı sigara tüketicilerinin, sigarayı bıraktıktan sonra ölüm risklerinin neredeyse yarı yarıya azaldığını keşfetti.

Egzersiz yapmak, sigara içme isteklerinizi ve yoksunluk belirtileri (bıraktıktan sonraki yan etkileri) ile mücadele etmenize yardımcı olabilir. Gününüzde en çok sigara içmek istediğiniz zaman dilimlerine, hafif fitness hareketleri, yürüyüş veya benzer bir aktivite ayarlayın. Kısa süre içerisinde, sigara içmek yerine yürüyüşe çıkmak veya bisiklete binmek isteyebilirsiniz. Hala kendi başınıza mı mücadele ediyorsunuz? Doktorunuza sigara bırakma programları ve yardımları hakkında bilgi verin ve size yardımcı olmasına olanak sağlayın.

Beyninizi Zorlayın.

Gerek yeni bir dil öğrenmek ya da işe gitmek için yeni bir rota kullanmak olsun, beyniniz yeni ve farklı görevlerle uğraşmayı seviyor. Beyninizi elinizden geldiğince zorlamaya ve alışık olmadığı aktivitelerle uğraşmaya zorlayın. Yaşlandıkça öğrenmeye devam etmeyi bir hedef ve yaşam tarzı haline getirin.

Hakkımızda

Cyprus Central Hospital; 1995 yılından itibaren hizmet vermekte olup şu anda 48 uzman doktor ile hızla büyüyen kuruluş olma yolunda devam etmektedir. Kuruluşumuzdan bu güne kadar 220 binden fazla hastamıza hizmet sunmuş bulunuyoruz.

İletişim

  • Eşref Bitlis Caddesi Gazimağusa KKTC, TURKEY via mersin10
  • +90 (392) 366 5085
    +90 (392) 366 2316 (FAX)
  • info@magusatipmerkezi.com

Copyright © 2019 - Cyprus Central Hospital