Gastroskopi

Gastroskopi ucunda çok küçük bir HD kamerası olan esnek bir aletle yapılır. Ağız yoluyla yutak , yemek borusu , mide ve oniki parmak barsağı incelenir.

Gastroskopi işlemine hazırlık çok kolaydır. Sadece 6 saat açlık yeterlidir. Aspirin veya benzer bir kan sulandırıcı kullanıyorsanız en az 3 gün önce kesmeniz gerekli. Düzenli olarak kullandığınız ilaçlar varsa bunu doktorunuza bildirmelisiniz.

İşlem öncesi koldan açılan ince bir damar yoluyla kişiye anestezi uzmanı tarafından derin sedasyon (derin uyku) yapılır. Bu sayede kişi yapılan işlemi hiç hissetmez. İşlem yaklaşık 30-40 dk sürer. Özellikle midenin ve yemek borusunun çok detaylı incelendiği bir gastroskopi en az 30 dk sürmelidir. Anesteziden 30 dk sonra genel olarak her şey normale döner ve kişi kendisini iyi hisseder. Ancak ben yine de 2-3 saat dikkat gerektiren bir iş yapılmamasını öneriyorum. İşlemden sonra herhangi bir şişkinlik , mide bulantısı , ağrı veya kusma olmaz. 

Gastroskopi ile mideden, yemek borusundan , oniki parmak barsağından biyopsi alınabilir, kanamaya müdahale edilebilir veya tıkanıklık varsa girişimle düzeltilebilir. Gastroskopiden sonra 2 gün kan sulandırıcı bir ilaç veya alkol kullanılmamalıdır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gastroskopi mide ağrısı , şişkinlik veya kanama şikayetleri nedeniyle yapılıyor. Kanser taraması amacıyla kullanılmıyor. Ancak ailesinde mide kanseri hikayesi olan kişilerin mutlaka yıllık gastroskopi yaptırmasını öneririm. 

 

Hakkımızda

Cyprus Central Hospital; 1995 yılından itibaren hizmet vermekte olup şu anda 48 uzman doktor ile hızla büyüyen kuruluş olma yolunda devam etmektedir. Kuruluşumuzdan bu güne kadar 220 binden fazla hastamıza hizmet sunmuş bulunuyoruz.

İletişim

  • Eşref Bitlis Caddesi Gazimağusa KKTC, TURKEY via mersin10
  • +90 (392) 366 5085
    +90 (392) 366 2316 (FAX)
  • info@magusatipmerkezi.com

Copyright © 2019 - Cyprus Central Hospital