Endokrinoloji

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları
Hormon Bilimi olarak bilinen ‘Endokrinoloji’ vücudumuzdaki hormon bezlerinin hastalıklarını inceleyen bilim dalıdır. Vücudumuzda birçok hormon bezi mevcuttur. Bunlar içerisinde pankreasın bir kısmı (Endokrin Pankres), tiroid bezi, hipofiz bezi, böbrek üstü bezleri, paratiroid bezler ve üreme organları yer alır (erkekte testis, kadında over). Hatta yağ dokusu bile Endokrin bezler içerisinde yer alıp, vücudumuzun en büyük endokrin organı kabul edilmektedir.
Bu bezlerin çalışması ile sıkıntılar çok sık görülmektedir (fazla ya da az çalışması). Örnek alarak pankreasın bozulması ile diyabet; tiroid bezinin az çalışmasıyla hipotiroidi; fazla çalışmasına bağlı olarak hipertiroidi; üreme organlarındaki bozukluklara bağlı olarak kısırlık ve tüylenme artışı görülebilmektedir.
Bunların dışında tiroid bezinin büyümesi (guatr, nodül oluşumları, tiroid kanseri), hipofiz bezinden prolaktin (süt hormonu) fazla salınmasına bağlı memelerden süt gelmesi, çocuklarda büyüme hormonu eksikliğine bağlı boy kısalıkları bu bölümün uzmanlıklarındandır.
D vitamini aslında bir hormondur. D vitamini eksikliği ve osteoporoz (kemik erimesi) Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıklarının uzmanlık konularındandır.
Bölümümüze başvuran hastaların %85-90’ı diyabet, obezite ya da tiroid hastalığı nedeniyle başvurmaktadırlar.

Hakkımızda

Cyprus Central Hospital; 1995 yılından itibaren hizmet vermekte olup şu anda 48 uzman doktor ile hızla büyüyen kuruluş olma yolunda devam etmektedir. Kuruluşumuzdan bu güne kadar 220 binden fazla hastamıza hizmet sunmuş bulunuyoruz.

İletişim

  • Eşref Bitlis Caddesi Gazimağusa KKTC, TURKEY via mersin10
  • +90 (392) 366 5085
    +90 (392) 366 2316 (FAX)
  • info@cypruscentralhospital.com

Copyright © 2019 - Cyprus Central Hospital