+ 90 (392) 366 50 85
info@cypruscentralhospital.com
Title Image

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Hormon Bilimi olarak bilinen ‘Endokrinoloji’ vücudumuzdaki hormon bezlerinin hastalıklarını inceleyen bilim dalıdır. Vücudumuzda birçok hormon bezi mevcuttur. Bunlar içerisinde pankreasın bir kısmı (Endokrin Pankres), tiroid bezi, hipofiz bezi, böbrek üstü bezleri, paratiroid bezler ve üreme organları yer alır (erkekte testis, kadında over). Hatta yağ dokusu bile Endokrin bezler içerisinde yer alıp, vücudumuzun en büyük endokrin organı kabul edilmektedir.

Bu bezlerin çalışması ile sıkıntılar çok sık görülmektedir (fazla ya da az çalışması). Örnek alarak pankreasın bozulması ile diyabet; tiroid bezinin az çalışmasıyla hipotiroidi; fazla çalışmasına bağlı olarak hipertiroidi; üreme organlarındaki bozukluklara bağlı olarak kısırlık ve tüylenme artışı görülebilmektedir.

Bunların dışında tiroid bezinin büyümesi (guatr, nodül oluşumları, tiroid kanseri), hipofiz bezinden prolaktinin (süt hormonu) fazla salınmasına bağlı memelerden süt gelmesi, çocuklarda büyüme hormonu eksikliğine bağlı boy kısalıkları bu bölümün uzmanlıklarındandır.
D vitamini aslında bir hormondur. D vitamini eksikliği ve osteoporoz (kemik erimesi) Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıklarının uzmanlık konularındandır.
Bölümümüze başvuran hastaların %85-90’ı diyabet, obezite ya da tiroid hastalığı nedeniyle başvurmaktadırlar.