Dişeti Kanamaları

Vücudumuzda bulunan hiçbir organ nedensiz yere kanamaz. Nasıl ki vücudun herhangi bir yeri kendi başına hiçbir sebep olmadan kanamıyorsa dişetleri de sebepsiz yere kanamaz.

Sağlıklı Diş ve Dişeti   Sağlıksız Diş ve Dişeti, Dişeti Kanaması

Dişeti kanamalarını hafife almayınız!

Dişeti kanaması hastalık belirtisi olabilir. Dişetleri vücudumuzun önemli sağlık göstergelerinden birisidir. Dişeti kanamaları, diş sebepli olacağı gibi aynı zamanda vücudumuzu etkileyen sistemik bazı hastalıklara da bağlı olabilir ve hatta bu hastalıkları belirleyici ve gösteren bir belirti olarak da karşımıza gelebilir. Dişetlerinin sağlımızda çok önemli yeri vardır. Bu yüzden dikkatlice  ve titiz bir şekilde kontrol edilmeli, şayet dişeti kanamaları varsa asla ihmal edilmemeli ve diş hekimine başvurulmalıdır.

Tedavi edilmeyen dişeti kanamaları ağız kokusuna neden olur.

Tedavi edilmeyen dişeti kanamaları bir süre sonra iltihabi durumlara ve dişeti ceplerinde derinleşmeye neden olur. Bu derinleşme ile birlikte yiyecekler büyüyen ceplerin içerisine doğru kaymakta ve arada birikime neden olmaktadırlar.  Bu birikintiler ne kadar fırçalanırsalar bile biriken gıdaların kokuşmasıyla ağız kokusuna neden olurlar.

Tedavi edilmeyen dişeti kanamaları uzun vadede gerekebilecek diş tedavilerini olumsuz etkiler.

Dişeti cepleri direkt olarak çene kemiğine temas ettiği için ilgili problem aynı zamanda çene kemiği üzerinde erimelere neden olurken, rezorbsiyonlar ise ileride yapımı planlanan protezlerin başarısızlıklarına neden olabilir.  Bunlara bağlı olarak bu çene kemiğindeki erimeler bizlere implant yapacak yer bırakmazken aynı zamanda damak protezi yapılması gerekiyorsa bu protezi de düzgün bir şekilde ağızda tutacak çene kemiği bırakmayacaktır.

Bunlar olunca da sürekli oynayan ve bizlere rahatsızlık veren durumlar ortaya çıkacaktır.

Diş kayıplarının temel nedenlerinden birisi de yine tedavi edilmeyen dişeti kanamalarıdır.

Diş kaybı kemik erimesiyle olup çene kemiğine intikal eder ve çene kemiğinde de sorunlara sebebiyet verir. Dişlerin kaybı gerçekleştiğinde sindirim sistemimizin başlangıcı olan ağızda iyi çiğnenmeyen gıdalar, iyi öğütülemeyen yiyecekler, mide bağırsak sorunları ile birlikte bizlere aşırı kilo alımını beraberinde getirir.

Dişeti kanamasında uygulanan genel tedavi yöntemi nasıldır?

Temelde diş eti kanamasının önlenmesi şarttır.

İyi fırçalanan, temiz, sağlıklı diş, dişeti ve ağızlarda dişeti kanamasının önüne geçilebilir.

Diş eti kanaması bulunan hastalara diş hekimi tarafından öncelikle iyi bir bakım yaptırmaları tavsiye edilir. Bununla birlikte diş hekimi tarafından gerekli görülmesi durumunda detaylı röntgen çekimi, diş temizliği ve hatta gerekiyorsa derinlemesine bir diş eti tedavisi uygulanabilir.  Bunları takiben hastanın günde 3 defa dişlerini fırçalaması tavsiye edilir.

Dişeti kanamaları bu şekilde tedavi edilir. Bu uygulamalardan sonra dişeti kanamaları devam ederse hastanın sistemik hastalıkların varlığının araştırılması gerekecektir.  Bu sistemik hastalıkların araştırılması sonucunda teşhis edilen hastalıklara ek olarak kan hastalıklarına bağlı diğer problemler de araştırılabilir.

Dişeti kanamalarını önemseyiniz ve tedavisi için diş hekiminize başvurunuz.

 

Yazar: Dt. Hasan Aksoy

Hakkımızda

Cyprus Central Hospital; 1995 yılından itibaren hizmet vermekte olup şu anda 48 uzman doktor ile hızla büyüyen kuruluş olma yolunda devam etmektedir. Kuruluşumuzdan bu güne kadar 220 binden fazla hastamıza hizmet sunmuş bulunuyoruz.

İletişim

  • Eşref Bitlis Caddesi Gazimağusa KKTC, TURKEY via mersin10
  • +90 (392) 366 5085
    +90 (392) 366 2316 (FAX)
  • info@magusatipmerkezi.com

Copyright © 2019 - Cyprus Central Hospital