D Vitamini

Kıbrıs’a döndüğümde en az karşılaşacağım sorunlardan birinin D vitamini eksikliği olacağını tahmin etmiştim. Bunun nedeni D vitamininin esas kaynağının güneş oluşu ve adamızın Akdeniz’in göbeğinde güneş ışınından zengin olmasıdır. Sanırım yanıldım. Belli bir oran veremeyeceğim; ama kan tahlili yaptırdığım bütün kişilerde D vitamini düzeyleri oldukça düşük.

D Vitamini Nerde Üretilir?

D vitamini ultraviyole ışık vasıtasıyla ciltte üretilir. Karaciğer ve böbrekte bazı işlemlerden geçerek aktif D vitamini haline gelir. Bazı bitkilerde, mantarlarda ve balıklarda da D vitamini mevcuttur.

D Vitamini Ne İşe Yarar?

Adı vitamin olmasına rağmen aslında bir hormondur.

Vücudun kalsiyum ve fosfor dengesinin sağlanmasında çok önemli görevleri vardır.

Kemik yapımı üzerinde olumlu etkileri vardır. Eksikliği kemik erimesi, çocuklarda da ortopedik bozukluklara neden olabilir.

Kan, bağışıklık sistemi, kalp, meme ve cilt üzerine olumlu etkileri vardır. Başta meme ve cilt olmak üzere bazı tümörlerin D vitamini takviyesiyle gerileyebilecekleri düşünülüyor. Hatta D vitamini eksikliğinin şeker hastalığına eğilimi artırabileceği hakkında bulgularımız var.

D Vitamini Eksikliğinden Nasıl Şüphelenebilirim?

Halsizlik, yorgunluk, depresyon eğilimi, vücutta kramp hissi varsa ve güneş enerjisinden yeterli faydalanmadığınızı düşünüyorsanız kan tetkiki yaptırmalısınız.

Güneşten Faydalanıyorum. Yide de Eksiklik Olabilir mi?

Yaşla birlikte derinin D vitamini üretme kapasitesi azalıyor. Bu yüzden ileri yaşta yeterli güneş ışığına rağmen takviye gerekebilir. Bunun dışında şeker hastalığı ve bazı tiroid hastalarında D vitamini eksikliği eşlik edebiliyor. Bazı ilaçlar ve böbrek yetmezliği, karaciğer sirozu gibi hastalıklar D vitamini düzeyini etkileyebilir.

D Vitamini

Adamızda D Vitamini Eksikliği Varsa Niye Var?

Yaz ayları çok sıcak olduğundan deniz ve havuza gittiğimiz günler haricinde kapalı ortamlarda kalmayı mı tercih ediyoruz?

Her yere araba ile gidip yürüyebileceğimiz mesafelerde alabileceğimiz güneş ışığından mahrum mu kalıyoruz?

Vardiya sisteminde çalışanlar güneş ışığı görmüyor mu?

Kış aylarında hava güneşli ama soğuk ve esintili olduğundan yine dışarıya çıkmıyor muyuz?

D Vitamini İhtiva Eden Yiyecekler

Eksiklik Olmaması İçin Ne Kadar Güneşte Kalmalıyım?

Genelde baş ve ön kollar açık günlük 30 dakika genelde yeterlidir. Cam ultraviyoleyi kestiğinden açık havada direkt temas gerekmektedir. Güneş koruyucu kremlerin D vitamini düzeyini azaltabileceği düşünülüyor ama sonuçta D vitaminimizi yükselteceğiz diye cilt kanseri riskini artıracak halimiz yok. Güneşin çok yoğun ve özellikle yaz aylarında tehlikeli olmayan saatlerde güneşten faydalanmak en doğru seçenektir. Deniz kenarında tabii ki güneş kremimizi süreceğiz.

D Vitamini ve Kalp

Tedavisi Nedir?

D vitamini içeren damlalar, tabletler hatta iğneler piyasada mevcuttur. D vitamini düzeyiniz ve tıbbi özgeçmişiniz doğrultusunda herhangi biri verilebilmektedir.

Kendi Kafamdan D Vitamini Alıp Kullanayım mı? Hatta İğneleri Varmış Arada Yaptırayım mı?

Kesinlikle hayır. D vitamini zehirlenmesi çok tehlikeli ve ölümcül olabilmektedir. Tedaviniz bir uzman tarafından düzenlenmelidir.

Yazar: Uzm. Dr. Umut M. Maraşuna

Hakkımızda

Cyprus Central Hospital; 1995 yılından itibaren hizmet vermekte olup şu anda 48 uzman doktor ile hızla büyüyen kuruluş olma yolunda devam etmektedir. Kuruluşumuzdan bu güne kadar 220 binden fazla hastamıza hizmet sunmuş bulunuyoruz.

İletişim

  • Eşref Bitlis Caddesi Gazimağusa KKTC, TURKEY via mersin10
  • +90 (392) 366 5085
    +90 (392) 366 2316 (FAX)
  • info@cypruscentralhospital.com

Copyright © 2019 - Cyprus Central Hospital